Kari Heide Steen, 19161987 (aged 70 years)

Name
Kari Heide /Steen/
Given names
Kari Heide
Surname
Steen
Also known as
Kari Heide /Diesen/
Birth
Occupation
Revy-skuespillerinne
Death of a father
1941 (aged 24 years)
Death of a mother
Death of a husband
Death of a brother
Death
March 18, 1987 (aged 70 years)
Family with parents
father
mother
18811959
Birth: May 17, 1881Holmestrand
Death: October 18, 1959Oslo
Marriage Marriage
elder sister
19091990
Birth: December 15, 1909 23 28 Oslo
Death: November 12, 1990Oslo
13 months
elder brother
6 years
herself
19161987
Birth: June 24, 1916 30 35 Oslo
Death: March 18, 1987Oslo
Family with Ernst Diesen
husband
19131970
Birth: April 6, 1913 32 28 Oslo
Death: January 14, 1970Oslo
herself
19161987
Birth: June 24, 1916 30 35 Oslo
Death: March 18, 1987Oslo
daughter
Private
son
Private
Note
Note

Kari Diesen var en norsk skuespiller og sanger. Hun ble særlig kjent som revyartist og fra flere filmer.
Diesen var ballettpike hos Ernst Rolf før hun debuterte på vårrevyen på Casino i 1930 med visen «Forbudt for barn under 16 år». Hun var tilknyttet revyteateret Edderkoppen i 20 år fra 1944 frem til 1964. I samme periode var hun også tilknyttet til Chat Noir. Sin først filmrolle hadde hun 6 år gammel, hun spilte en 6 år gammel jente i filmen Kaksen på Øverland. Hun hadde flere filmroller,og er mest kjent for filmene Støv på hjernen, Sønner av Norge og Sønner av Norge kjøper bil. Diesen var blant annet stemmen til Baktus i filmen om Karius og Baktus. Blant numrene vil blant annet «Uteliggerne» (sammen med Arvid Nilssen), revyvisen Jacobsen og monologen «Mannfolk» huskes. I 1957 fikk hun en stor slager med Wilhelm Dybwads «Hovedøen». Diesen fikk juryens hederspris under Spellemannprisen 1980.
I 2001 ble det utgitt et frimerke med motiv av Kari Diesen.]

Note

Filmografi

1985 Deilig er fjorden Restaurantgjest som seg selv
1975 Eiszeit
1972 Marikens bryllup Tante Gerda
1970 Døden i gatene
1969 Operasjon Egon (Olsenbanden) Dame i Six bladsalg
1969 Himmel og helvete Arnes bestemor
1966 Hurra for Andersens! Sydamen
1966 Kontorsjef Tangen TV
1965 Hjelp - vi får leilighet Seg selv
1964 Pappa tar gull Frk. Mortensen
1964 Operasjon sjøsprøyt Camilla Langseth, Eriks mor
1963 Freske fraspark Josteins kone
1962 Sønner av Norge kjøper bil Alfhild Andersen
1962 Nå gjør vi så...!
1962 Operasjon Løvsprett Bottolphs mor
1961 Sønner av Norge Fru Andersen
1960 Millionær for en aften Phønixteatrets kostymedesigner
1959 Støv på hjernen
1958 Bustenskjold Enken på Sørby
1957 Smuglere i smoking Kari Diesen
1956 Kvinnens plass
1955 Ute blåser sommervind kvinnen på balkongen i Kalköping
1955 Savnet siden mandag Hushjelp
1954 Karius og Baktus stemmen til Baktus
1953 Brudebuketten En fortørnet badegjest
1950 To mistenkelige personer Nabokona
1949 Svendsen går videre Ophelia Andersen
1946 Et Spøkelse forelsker seg
1941 Den forsvundne pølsemaker En hushjelp
1941 Hansen og Hansen Klara
1920 Kaksen på Øverland 6 år gammel jente